Burası Himalayalar desek hemen “Gidelim” dersiniz! İşte size Dedegöl Dağı.. Isparta’da.. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş bu defa dağlara kondu

‘Tırmanış sporunun geleceği Dedegöl’

Isparta’nın Dedegöl Dağı eteklerindeki köylere maden arama ruhsatı verilmesine dağcılar tepkili. Tunç Fındık, “Doğa sporları için eşsiz bu bölge, uluslararası dağcıları bile çekiyor. Bu doğa abidesi yok olmasın” dedi..

Gökhan Karakaş-İstanbul-Milliyet Gazetesi
Isparta’nın Aksu ilçesine bağlı Eldere köyünün üzerinde yükselen Dedegöl Dağı ve Kuzukulağı Yaylası’nda maden aranmasına izin verildi. 100 hektarlık alanda onlarca iş makinesinin toprağı kazmasıyla çevre felaketi yaşanacağını savunan milli dağcılar ruhsatların iptalini istiyor. Dağcıların başlattığı imza kampanyasına binlerce katılım var.

‘Uçurum nimet’

Su kaynaklarının kirlenmesiyle hayvancılık ve yayla turizminin biteceğini belirten dağcılar, bölgenin doğa sporları için bir merkez yapılmasını öneriyor. Yılın 4 mevsimi kaya tırmanışı ya da kamp yapan, yürüyüşe çıkan, kuş ve hayvan gözlemi için gelenlerin uğrak yeri olan bölgenin bu yönüyle değerlendirilmesini isteyenlerden biri de milli dağcı Tunç Fındık.

Dünyanın en yüksek 14 zirvesine çıkan ilk Türk olma yolunda ilerleyen Tunç Fındık, “Bölge, Toroslar’ın Beydağları kısmına ait. Çoğu dağcı bu coğrafyayı 3 bin metre yüksekliğiyle bilinen Dipoyraz zirvesiyle tanır. Eldere köyüne yakın Kuzukulağı Yaylası üzerinde yükselen büyük kireçtaşı duvarlarından oluşan uçurum büyük bir nimet. Kaya kalitesi tırmanış sporu için muhteşem yapıda ve uzunlukta. Sıra dışı bir manzarası var. 800 metre yüksekliğe varan, batıdan doğuya 5 kilometre uzanan bu sarp kaya duvarlarında İsviçreli Michael Piola gibi dünyaca ünlü dağcılar tırmanış güzergahları açtı. Her derecede tırmanış rotası var. Bölge, 2001’den itibaren dünya dağcılık literatürüne de girdi” dedi.

‘Himalayalar gibi’

Kayalıkların dünyanın ender yerlerinden biri olduğunu belirten Fındık, “Bölge, Türkiye’nin tırmanış sporlarındaki geleceğidir diyebilirim. Bölgede bir mermer ocağı açılması Türk doğa turizmi için büyük bir yara ve geri dönülmez bir hata olur. Orta Asya’nın Himalayaları, ABD’nin Yellowstone Milli Parkı gibi bir doğa abidesi yok olmamalı” dedi.

Dedegöl’de dağcıların kendini dünyanın en yüksek zirvesi Himalayar’da hissettiğini Mustafa Kalaycı ise, “Bisiklet ve motokros bile yapılabilecek kadar güzel bir alan. 3 bin metre yüksekliğindeki Dedegöl Dağı ve Kuzukulağı Yaylası eşine ender rastlanan güzellikte ve doğa sporcuları için son derece bereketli bir doğal ortam. Tüm dünya milletleri bu özellikteki yerleri korumaya çalışırken biz bu olağanüstü bölgeyi kurban vermeyelim. Dünya doğa turizmi ile gelişiyor. Dedegöl bunun ilk temsilcisi olabilir” diye konuştu.

Dedegöl yılın 4 mevsimi kaya tırmanışı ya da kamp yapanların uğrak yeri olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: Milliyet Gazetesi