Bu köpekbalıkları Marmara’yı koruyor..

Deniz Kartalı Gökhan Karakaş yazdı..

Hızla kirlendiği için balık çeşitlerinde azalma görülen Marmara’da ağlara 1 hafta arayla iki ayrı türden toplam 9 köpekbalığı takıldı. Uzmanlar “Bu çeşitliliği gösteriyor” dedi..

GÖKHAN KARAKAŞ | Milliyet Dünyada sınırları sadece bir ülkeye ait olan tek deniz olan Marmara, çevresindeki 5 büyük kentin sanayi ve insanların atıklarıyla mücadele ediyor. Hızlı kirlenme ve aşırı avcılıkla balık türlerinde büyük azalma görülen Marmara denizi, tüm olumsuzluklara rağmen balıkçılara sürprizler yapabiliyor.

İstanbul’un doğu kıyılarında voli ağı ile avlanan Ahmet İlhan, geçen hafta Pendik açıklarında attıkları ağda garip bir balık olduğunu gördü. Ağa takılan domuz köpekbalığına zarar vermeden fotoğraflarını çeken balıkçı onu hemen geldiği sulara bıraktı. Aynı tekneyle geçtiğimiz gün Bostancı sahilinde avlanan balıkçıların ağlarına bu kez 8 tane dikenli camgöz köpekbalığı yakalandı. Köpekbalıklarını karaya çıkartarak satmak yerine yine denize bırakan İlhan, “Bu balıklar tehlikeli değil. Denizlerimizin dengesinin teminatı olan bu balıkları satmayı düşünmedik bile. Onların Marmara’ya faydası maddi değerlerinden daha önemli” dedi.

Kaynak: Milliyet Gazetesi