“Bir arkadaşım yorum yapmış, düne kadar SUUDİ düşmanı olanların..”

Bir arkadaşım yorum yapmış, düne kadar SUUDİ düşmanı olanların, KATAR’a ambargo kararının ardından SUUDSEVER olduklarını belirtmiş.
Bir de yakıştırma yapmış, ŞEREFSİZLİK diye.
Kendisi AKPlidir, AKPliden ziyade koyu bir reisçidir.
Dolayısıyla yorumlarını çok ciddiye almam.
Bir görüşün savunucusu olarak görürüm. Ancak bugün değerlendirme yapmak istedim, çünkü benzer düşüncelere sahip insanların tipik bir örneğidir.
Bu yakıştırmayı da kendi cenahı karşısındakiler için yapmıştır, CHPliler için. Bu nedenle yaptığı yakıştırmayı üstüme alınmadım. Öncelikle CHPli değilim. Öte yandan da Allah’a şükür ne bugün ne dün arapsever olmadım. Bana göre suudu, katarı, arap emirlikleri … Hepsi aynı nane.
Bir de arkadaşın paylaşımına yorum yapanlar var.
Tam koyun diyeceğim, ayıp olmasın diye demiyorum. Suud halkı ile kardeşlikten, sevgiden bahsediyorlar. Hadi bizi bırak, suud halkının yüzde kaçı Türk halkına kardeşlik duygusu besler?
Kim bu martavallara inanır?
Dün Osmanlı’yı sırtından bıçaklayan arapların marifetleri nasıl unutulur? Arabistanlı Lawrance, Prens Faysal hakkında bir fikirleri var mıdır?
Nasıl olsun, aynı arkadaş dünyayı değiştiren, Avrupa ülkelerinin gelişmesinin ve atılımlarının temelini oluşturan, Osmanlılar karşısında bu ülkelerin ileriye fırlamasını sağlayan Fransız ihtilalini önemsememiş, bir sohbetimizde Fransız ihtilalinden bize ne demiştir? Osmanlının son dönem idarecilerinin dediği gibi…

Necil Civelek