Başbağlar Katliamı.. Bebek katili halk düşmanı PKK’nın Başbağlar katliamını unutma

Basbağlar katliamı - Liste

5 Temmuz 1993 – Başbağlar Katliamı
Pkk’nın şehit ettiği 33 can…

Başbağlar Katliamı’nın üzerinden yıllar geçti.
Ama acısı bir gün bile hafiflemedi, köylülerin yürek yangını bir an bile sönmedi.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde, akşam ezanı sonrası camiye giden 22 kişi ve araziden köye gelen 4 kişi kurşuna dizildi. Köydeki 191 ev, cami ve okul, içindeki insanlarla birlikte yakıldı. 33 kişi şehit oldu.

O katliamı ve katliam gecesinden öncesi daha iyi anlamak için Başbağlar Katliamı’ndan sadece 3 gün önce yaşanan başka bir katliamı hatırlatmak gerekiyor; Madımak. 2 Temmuz 1993’de Sivas’ta 33 aydın yakıldı. Yakılanlar bu ülkenin aydınları, sanatçıları ve Pir Sultan Abdal şenliklerine gelen Alevi yurttaşlarıydı.
Devlet bir otele ve bu ülkenin askerine, polisine kendisini emanet eden vatandaşlarını koruyamamış, tam 8 saat süren eylem ve saldırılar sonunda Türkiye’yi utanca boğan bir bilanço yaşanmıştı. Aslında ülkeyi utanca boğan tek olay bu değildi. 1993 Türkiye için tam anlamıyla bir felaket ve kaos yılıydı. Adeta birileri düğmeye basmış ülke kana bulanmıştı.
24 yıldır dinmeyen acı: Başbağlar Katliamı

Henüz yılın başında Türkiye’nin aydınlık yüzü, araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu bir suikaste kurban gitmiş, bu saldırıdan sadece üç gün sonra iş adamı Jak Kamhi bir saldırıdan kıl payı kurtulmuş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis bugün bile şüpheyle karşılanan bir uçak kazasında şehit olmuş, Cumhurbaşkanı Turgut Özal şimdilerde zehirlendiği iddia edildiği üzere aniden yaşamını yitirmiş, PKK’nın ettiği tek ateşkesi yine PKK’nın Bingöl’de birliklerinden terhis olan silahsız 33 askeri şehit etmesiyle bozmuştu.

Erzincan’daki Başbağlar Köyü’nde gerçekleşen Katliamı PKK’nın yaptığı ortaya çıkmış, örgütün lideri Abdullah Öcalan ise katliamı örgütün o dönemki komutanlarından Dr. Baran’ın yaptığını söylemişti. PKK’nın merkezi yayın organı Serxwebun’da da eylemi örgütün gerçekleştirdiği kabul edilmişti.

Başbağlar Katliamı, 5 Temmuz 1993’de, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde gerçekleşti. PKK 33 sivili öldürülüp köy ateşe verdi. Abdullah Öcalan, olaydan habersiz olduğunu ve olayın sorumlusunun Dr. Baran kod adlı bir PKK sorumlusu olduğunu ifade ederek, katliamı PKK’nın düzenlediğini kabul etmişti. Örgüt mensupları 5 Temmuz 1993 günü köyü basmış, 1.5 saat örgüt propagandası yaptıktan sonra tüm erkekler kurşuna dizdi. Burada 29 kişi öldü. Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu, köy camii, halkevi yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1’i kadın 4 kişi de yanarak can verdi. Olayın ardından soruşturma açıldı ancak fiilen katliamı gerçekleştirenler cezalandırılamadı. Sadece olayı örgütün gerçekleştirdiğini savunmalarında kabul eden Abdullah Öcalan’ın aldığı cezada Başbağlar Katliamı da anıldı.

Terörist Abdullah Öcalan da savunmasında eylemi PKK’nın yaptığını söylemiş, kendi inisiyatifi dışında eylemi gerçekleştiren Dr. Baran isimli PKK’lı komutanı suçlamıştı. Dr. Baran, Başbağlar Katliamı’ndan uzun süre sonra başka konularda Öcalan ile ters düşerek öldürülmüştü.

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.