Amerika’yı vuran ‘Fırtına’ otobanı “Kanal” yapmış.. Vay anam vay.. 210 kilometre hızla esen rüzgar ‘Okyanus’ sularını karaya basıyor

 

 

Amerika’yı vuran ‘Fırtına’ otobanı “Kanal” yapmış.. Vay anam vay..

Meksika Körfezi üzerinden gelen ve ABD’de kasırgaya dönüşen Harvey şiddetini artırdı. Saatteki hızı 210 kilometre.

Kasırganın derecesi “dördüncü kategori” olduğu açıklandı.

Teksas Valisi Greg Abbott’ın, “Ölümcül ve büyük bir felakete yol açabilir” diye nitelediği Harvey kasırgası nedeniyle milyonlarca kişi evlerini terk ederek sığınaklara yerleşti. Teksas eyaletini iki kez art arda vurması da beklenen kasırganın sellere ve toprak kaymalarına yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Vali Abbott, ABD Başkanı Donald Trump ve Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA) Müdürü Brock Long ile kasırgaya karşı hazırlıkların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi.

Vali Abbott, Başkan Trump’a yazdığı mektupta da kasırganın etkili olduğu bölgeler için “başkanlık felaket ilanı” (felaket bölgesi) talebinde bulundu.

Teksas Valisi Greg Abbott bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, “Birçok kişi bu kasırgayı hafife alıyor, kendilerine büyük bir tehdit oluşturmayabileceğini düşünüyor. Lütfen uyarılara kulak verin ve mümkün olduğu kadar bölgeyi terk edin” dedi.

Bölgede geçen çarşamba gününden bu yana Harvey’e karşı hazırlıklar devam ederken, kasırganın etkili olacağı yerlerde halk gıda ve su stoku yaptı. Teksas’ta 30 yönetim bölgesinde, Louisiana’da da eyalet genelinde cuma akşamı itibarıyla acil durum kararı alındı. Houston, Texas City, Galveston, Freeport ve Corpus Christi’deki limanların tamamına yakınının kapatılması emri de verildi.