Altay Dağları’ndaki mağarada 2008’de bulunan Göktürklere ait 1500 yıllık müzik aleti “Altay Arpı”

Altay Dağları’ndaki mağarada 2008 yılında bulunan ve Göktürklere ait olan 1500 yıllık müzik aleti “Altay Arpı”..

Arkeoloji Dünyası

Göktürk’kere ait bin 500 yıllık çalgı

Moğolistan Altay Dağları’ndaki bir mağarada 2008’de bulunan ve Göktürklere ait olduğu belirlenen yaklaşık bin 500 yıllık müzik aleti “Altay Arpı”.

 Moğolistan Altay Dağları’ndaki bir mağarada 2008’de bulunan ve Göktürklere ait olduğu belirlenen yaklaşık bin 500 yıllık müzik aleti “Altay Arpı”.

2008’de Altay Dağları’nda bir çoban tarafından tesadüfen bulunan 1500 yıllık “Altay Arpı” dünyaya tanıtılacak. Müzik aletini Ganpurev Dagvan önderliğindeki Altay Grubu sahneye taşıyacak.

Göktürklere ait olduğu belirlenen çalgı için Altay Grubu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kapsamlı bir rapor hazırladığını belirten Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Hasan Cengiz, müzik aletinin Moğolistan tarihi eserler müzesinde sergilendiğini sözlerine ekledi.

Moğolistanlı Araştırmacı ve Besteci Ganpurev Dagvan kuruluşlarının asıl amacının bu müziği tanıtmak olduğunu söylerken grubun her üyesinin Moğolistan yöresel sanatlarıyla ilgili kişiler olduğunun da altını çizdi. Ayrıca Dagvan, “Altay Arpı”nı günümüze uyarlarken, aletin üstündeki her delik için kapsamlı incelemeler yaptıklarını ve orjinal eserin arkasındaki şekillerden dolayı sap kısmına dağ keçisi boynuzu şeklini verdiklerini aktardı.

Yeni Haberler

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.