Alp Dağları’ndaki bu heykel bir Türk çocuğunu temsil eder. Babası anısına Doğan Kardeş Dergisi’ni çıkarttı

Alp Dağları’ndaki bu heykel bir Türk çocuğu ve 27 arkadaşını temsil eder. İsviçre’ye okumaya gönderdiği oğlunun sonu için babasi kendini ölene kadar affetmedi. Küçük Doğan’ı yaşatmak için Doğan Kardeş Dergisi’ni çıkarttı..

Hikayesi şöyle:

Ellerini Alp dağları’na doğru kaldırmış, isyan ve korku içinde bir çocuk heykeli. Bir dergi. Bir kitaptan alıntı. Bir çocuk fotoğrafı. Bir anıt…
Merhaba. Alakasız gibi bir sürü fotoğraf yan yana. Haklısın. Ne alaka diyorsun. Belki ilgini çeker diye bir şeyler anlatıcam sana.

Hüzünlü ve ucu açık uzun yıllar önce yaşanmış bir hikayesidir bu… Öğrenince ya da şayet biliyorsan içinin tekrar acıdığını hissedeceğinden eminim.

1939 yılında, on yaşındaki bir çocuk Türkiyi’den İsviçre’de Alp dağlarının eteğinde küçük bir kasabadaki uluslararası özel bir okula eğitim için gönderilir.

Ve öğrencilerin üzerine bir piknik gezisi esnasında çığ düşer. 28 öğrenci hayatını kaybeder. Ne yazık ki bu çocuklardan biri Türkiye’den gönderilen, diğeri de İsviçre’li çocuktur. Cesetleri hiç bir zaman bulunamaz.

Baba, on yaşındaki küçük oğlunu, kendisi gibi eğitime yurt dışına gönderdiğinden dolayı 1991 yılı son nefesine kadar hiç affetmedi.

Sonra ölen oğlunun hatırasına, üç kuşak boyunca ilgi ile okunacak çocuk dergisi yayınladı Türkiye’de.
Yine çığ altında kalan ve bugüne kadar bulunamayan oğlu için İsviçre’deki Films kasabasında olayın geçtiği yere bir heykel yaptırmıştır.

Beyoğlu’nda aldığı apartmana oğlunun adını vermiştir.
İşte bu acılı ve pişman baba, Yapı Kredi Bankası kurucusu “Kazım Taşkent’tir.”

Hatırasına üç kuşak boyunca çıkartılan ve çocukken benim de zevkle okuduğum derginin adı “Doğan Kardeş’tir.”
Meşhur apartmanın adı “Doğan Aparmanıdır.”

Çünkü 1939 yılında çığ altında kalan ve hala bulunamayan 10 yaşındaki fotoğrafta da gördüğünüz güzel yüzlü çocuğun adı “Doğan” idi…
Eğer sıkılmazsan , bir başka gün de sana diğer küçük çocuğun hikayesini yazarım.

Hani Doğan ile birlikte cesedi hiç bir zaman bulunamamış, İsviçre’li “Dapio” ismindeki çocuğun ve ailesinin hüzünlü hikayesini…

Esen kal.

Saim Acar

Facebook