Tekneye yerleşmenin sonlarına gelirken 1917’de St. Petersburg ( Leningrad )’ta çarlığı deviren Bolşevik ayaklanmasını başlatan kahraman gemi Avrora’nın şapkası çıktı karşıma.. Avrora’nın öyküsü de devamda var

Tekneye yerleşmenin sonlarına gelirken 1917’de St. Petersburg ( Leningrad )’ta çarlığı deviren Bolşevik ayaklanmasını başlattığımız 😎 kahraman gemi Avrora’da ki askerlik günlerimde ki şapkam çıktı karşıma. 😎😎😎
Şapkam da ben de aynı genç hallerdeyiz.
Hiç bir şey eskitmemiş bizi.
Çünkü ikimizde önce denizciyiz ve ikimiz de sol memenin altındaki cevahiri hiç kartmayıp kor halde tutuyoruz. 😊
#аврора
#ленинград
#sanktpetersburg

Fuat Çimen
Avrora 1917 Petrograd
İhtilali başlatan gemi -Cruiser Aurora, St. Petersburg, Rusya
İhtilali başlatan gemi – Cruiser Aurora, St. Petersburg, Rusya

Gemiyi tanıyalım:

23 Mayıs 1897 (Julius takvimine göre)’de Pasifik Filosu’nda kullanılması üzere Sankt Petersburg-Admiralti Tersanesi’nde Pallada sınıfı korumalı kruvazör’ün üçüncü gemisi olarak inşaata başlandı.

15 Ekim 1904’te Zinovi Rojestvenski (Зиновий Петрович Рожественский) komutasında Libau (bugünkü Liepāja)’nun Karosta Deniz Üssü’nden Vladivostok’a doğru hareket eden 2. Pasifik Filosu’na bağlı olan Oskar Enkvist komutasındaki Kruvazör takımı (Крейсерский отряд) na katıldı. Geminin kapitanı Evgeni Egorov (Евгений Романович Егорьев) idi. Ancak Trafalgar Muharebesi yıldönümüne denk gelen 21 Ekim’i 22 Ekim’e bağlayan gece meydana gelen Dogger Bank Olayı’nda aynı filoya bağlı zırhlı Oryol ‘un attığı top mermilerden beşi Avrora ‘ya isabet etti.

27 Mayıs – 28 Mayıs 1905 tarihleri arasında Japon Denizi’nin girişindeki Tsushima Boğazıve çevresinde gerçekleştirilen Tsushima Deniz Muharebesi’nde muharebe alanından ayrılmaya başardı. 3 Haziran’da zırhlı Olegve kruvazör Jemçuk ile birlikte ABD yönetimi altındaki Filipinler’in Manila Limanına ulaştı ve orada el konuldu.

1906’da Baltık Denizi’ne döndükten sonra Baltık Filosu’na bağlı eğitim gemisi oldu. 1914’te I. Dünya Savaşı patlak verdiğinde tekrar kruvazör olarak kaydedildi. 1915’te silahları değiştirilerek on dört 152 mm top ile donatıldı. 1916’da Sankt-Peterburg’a gönderildi.
1917’de Şubat Devrimi başladığında Aleksandr Belişev başkanlığındaki devrim komitesi kuruldu ve Bolşevikleri destekledi.

23 Ekim 1917’de Kerenski hükûmeti tarafından Neva Nehri’ni terketmesi emredildi.
Ancak Avrora bu emri reddederek 25 Ekim 1917 saat 9.45’te ön kesimindeki top ile ateş etti ve bu top atışlarıyla Kerenski hükûmetinin bulunduğu Kışlık Sarayı’na karşı saldırları başladı. 
Avrora ‘nın mürettebatı da bu saldırıya katıldılar.

Avrora, Rusya İmparatorluk Deniz Kuvvetleri’nde korumalı kruvazör olarak,
Sovyet Deniz Kuvvetleri’nde eğitim gemisi olarak hizmet eden savaş gemisi. 1957’den itibaren Sankt-Peterburg’da Neva Nehri kenarında müze gemisi olarak demirlemektedir.

 

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.