Palamut ve lüfer geldi ama fiyatları da “haşırt da blackbord” geldi. Balıklar soyu tüketilmesine yakalanınca böyle oldu

Palamut ve lüfer geldi ama fiyatları da “haşırt da blackbord” geldi.  Balıklar soyu tüketilmesine yakalanınca böyle oldu. Birkaç yıla hiç olmaz artık..

Palamut ve lüfer tezfahları şenlendirdi

1 Eylül’de başlayan balık av sezonu bekleneni veremezken Türk mutfağının vazgeçilmezi palamut tezgahlara ilk kez düştü. Hem tüketiciyi hem balıkçıyı sevindiren palamudun tanesi 30 TL’den satışa sunulurken, nesli tükenme tehlikesi bilimsel olarak ispat edilen lüferin tanesi 50 TL’den satıldı.

Doğal dengenin korunması, balıkların rahat göç etmesi ve en az bir kez yavru vermesi için uygulanan 138 günlük av yasağının ardından 1 Eylül’de ağlarını denize bırakan balıkçılar ilk kez palamut tuttu. Av sezonunun başlamasından 42 gün sonra ağlara gelen palamut tezgahları şenlendirdi. Balıkçıların ve tüketicilerin vazgeçilmezi palamudun gecikmeli de olsa tezgahlara gelmesi balık pazarlarını şenlendirdi. Kadıköy’de ki Özmen Balıkçılık’tan Mehmet Kaya, Ekim ayının beklendiği gibi palamut akınıyla zümresini umut ettiklerini söyledi. Kaya, “ Suların soğumasıyla birlikte denizin lezzet sembolü palamut az da olsa avlanmaya başladı. Palamut olunca tezgah başka oluyor. Hamsi ve istavrit, palamudun yanında daha kolay satılıyor. 30 TL ama 4 tanesini 100 TL’den veriyoruz. Hem yağlanmış hem besin değeri çok yüksek bu balık umarız uzun süre bol miktarda tezgahımıza gelir” dedi.

Öte yandan nesli tükenme tehlikesi geçirdiği 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nin haberiyle ortaya çıkan lüferde balıkçıları sevindirdi. 300 gramlık lüferin tanesinin 40-50 TL’den satılırken, 500 gramı geçen lüfer ailesinin büyüğü kofona 70-80 TL’den alıcı buldu. Mehmet Kaya, “İstanbul Boğazı’nın prensi lüfer unutulan ama tadı hem damakta gizli bir balık. Palamut ile aynı dönemde satışa çıkarmamız ise doğanın bize hediyesi. 1,5 ay önce başlayan av sezonunun en bereketli günlerini yaşıyoruz. 15 Nisan’a kadar sürecek av sezonunun böyle sürmesini diliyoruz” dedi.

Güncel Balık Fiyatları

Palamut: 25-30 TL(tane), Lüfer: 40-80 TL(tane), Mezgit:  20 TL, Uskumru: 50 TL, İstavrit: 20 TL, Somon: 30 TL, Uskumru: 8 TL(tane-ithal), Levrek-Çupra: 35 TL(kg)

Deniz Kartalı Gökhan Karakaş