Of of.. Avrupa’da 50 metre, Türkiye’de 24 metreyi 18 metreye düşürdüler. Balıkların soyunun tüketilme kararı alındı.. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş yazdı

Balıkçı

Avlanma derinliği düştü kaygı başladı

Balık tezgahlarında durgunluk devam ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı Karadeniz Bölgesi’nde avlanma derinliğini 15 Aralık’a kadar 24 metreden 18 metreye düşürdü.
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği balıkçıları en az avlanma metresinin Avrupa ülkelerinde 50 metre olduğunu söyleyerek karara tepki gösterdi.

Bakanlık derinlik yasağını düşürdü

Yeni balık avı sezonu tezgahlara son yılların en bereketsiz günlerini getirirken, bilim insanları ve balıkçılar çözüm yolları üretmeye çalışıyor. Balık çeşidi ve miktarının artması ve sürdürülebilir olması için farklı görüşler öne sürülürken fikir ayrılıkları tartışmalara yol açıyor.
Tarım ve Orman Bakanlığı, 27 Eylül tarihinde yeni tebliğ yayınlayarak avlanma yasağını Karadeniz’de geçerli olmak üzere 24 metreden 18 metreye düşürdü.
4/1 numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı’na yönelik çıkartılan tebliğ ile balık sezonunun en yoğun günlerini yaşanacağı 15 Aralık’a kadar Karadeniz kıyılarında gırgır tekneleri ağlarını 18 metre derinliğe kadar salabilecek. Karar Resmi Gazete’de yayınlanarak uygulamaya başladı.

Sürdürülebilirliği olumsuz etkileyecek

Karar Karadeniz balıkçısını memnun ederken, Ege ve Marmara’da avlanan balıkçılar kendileri içinde benzer karar alınması için harekete geçti.
Öte yandan uluslararası ölçekte avlanma metresinin çok daha fazla derinde söyleyen WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), karara tepki gösterdi.
WWF Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem Sedat Kalem, “Sürdürülebilir balıkçılık sadece ekonomik değil, ekolojik ve sosyal içeriğe sahiptir.
Deniz yüzeyinden 50 metreye kadar olan derinlik, biyolojik çeşitlilik ve oksijen üretme kapasitesinden denizlerin en değerli katmanıdır.
Bu derinlik, denizlerde fotosenteze yetecek ışığın ulaştığı ve bitkilerin yoğun bulunduğu alanlardır.
Ekolojik açıdan pelajik balık türleri için hayati önem taşıyan sığ suların çok iyi korunması gerekir.
2012’den beri uygulanan 24 metre yasağı üreme ve beslenme için sığ sulara gelen pelajik balık türünün ve diğer canlıların varlığını sürdürmesi için çok önemli.
18 metreye indirilmesi hamsi gibi sığ sulardaki balıkların üzerindeki av baskısını arttıracak.
Balık stoklarımızın sürdürülebilirliği tehlikeye girecek.”
dedi.

“Tam tersine metre yasağı arttırılmalıdır”

Kalem, “Derinlik sınırlanması kıyı balıkçısı ile gırgır balıkçılığı arasında adil alansal paylaşım sağlıyordu. Değişiklik kararı, küçük ölçekli balıkçılıların av sahasının daralması demektir.
Amacımız, deniz ortamında yaşayan canlıların ve balıkçılık sektörünün sürdürülebilirliğidir.
WWF- Türkiye olarak önerimiz, derinlik sınırlamasının daha sığa çekilmesi bir yana, tüm denizlerimiz için yeniden değerlendirilerek arttırılmasıdır.”
dedi.

Deniz çayırları etkilenecek

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya ise, “2006 yılından beri Avrupa Birliği, gırgır avcılığını kıyıdan en az 300 m uzakta ve 50 metreden sığ sularda yasakladı.
Bu yasağın temel amacı denizlerde 40 metreye kadar görülen koruma altındaki endemik deniz çayırlarının zarar görmemesi.
Bu çayırlar, hayvansal ve bitkisel doğal yaşam alanlarının yüzde 25’ine ev sahipliği yapıyor.
Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün 2012 yılında yayınladığı 24 metre derinlik tebliğin devam etmesi gelecek kuşaklarımızın balık yemesi için gerekliydi.
Balık stoklarımızı korumak ve sürdürülebilirliliği sağlamak için av yasağının devam etmesini istiyoruz.
Sadece Karadeniz için ve belli zaman diliminde geçerli bu yasağın tüm kıyılarımızda ve tüm av sezonuna yaygınlaşmasından korkuyoruz ve bunun için kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz.”
diye konuştu.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Balıkçı

Ramazan Özkaya
Balıkçı
Balıkçı
balık avı bereketsiz