Monako’da Tarihi Deniz Haritaları ve Akdeniz temalı sergi. Sergide Monako Prensi Albert’e ‘dede’ sürprizi.. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş yazdı

Deniz Haritaları ve Akdeniz temalı sergi 2 Milliyet Gazetesi

Gökhan Karakaş – Milliyet Gazetesi

Sergide Monako Prensi Albert’e ‘dede’ sürprizi

Monako’da Tarihi Deniz Haritaları ve Akdeniz temalı serginin açılışını yapan Monako Prensi II. Albert’e dedesinin resmedildiği 2 tablo hediye edildi.

Deniz haritacılığında Piri Reis gibi ünlü bilim insanlarını yetiştiren Anadolu’nun haritacılığı, Monako’da görücüye çıktı. Uluslararası Hidrografi Teşkilatı’nın (IHO) 100’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle Türkiye, İtalya, Fransa ve Almanya’dan getirilen harita ve yağlı boya resimlerin yer aldığı serginin açılışını Monako Prensi II. Albert Grimaldi yaptı. Monte Carlo’daki Yacht Club de Monaco’da açılan sergide, Türkiye’den getirilen yaklaşık 100 harita ve 65 tablo yer aldı.

Tarihi Deniz Haritaları ve Akdeniz temalı serginin açılışını yapan Monako Prensi II. Albert Grimaldi, Türk ressamların yağlı boya resimlerini çok beğendiğini söyledi. Dedesi I. Albert’in 1910 yılında lüks yatı Hirondella II’nin çevresindeyken çekilen fotoğraflarını tabloya dönüştüren Refik Aziz ve Cumhur Koraltürk’ün eserleri Prens II. Alberte hediye edildi.

Deniz Haritaları ve Akdeniz temalı sergi 2 Milliyet Gazetesi

Türkiye’nin Paris büyükelçisi İsmail Hakki Musa, Marsilya Başkonsolosu Feriba Hokkaci Esirgen, Monaco Fahri Konsolosu Dr. İlhami Aygün, TINA Başkanı Oğuz Aydemir Prens Albert’e eserler hakkında bilgi verdi.

Deniz Haritaları ve Akdeniz temalı sergi
Milliyet GazetesiKaynak sayfa:
http://www.milliyet.com.tr/sergide-monako-prensi-albert-e-gundem-2857701/

 

Prens Albert’a dedesinin tablosu hediye edildi
GÖKHAN KARAKAŞ

Deniz haritacılığında Piri Reis gibi ünlü bilim insanlarını yetiştiren Anadolu’nun haritacılığı Monaco Prensi II. Albert Grimaldi’ye tanıtıldı.

Monte Carlo’da Tarihi Deniz Haritaları ve Akdeniz konulu sergiyi gezen Grace Kelly’nin oğlu Prens II. Albert’a, dedesi I. Albert’ın 1910 yılında çekilen fotoğrafının resmedildiği 2 yağlı boya tablo hediye edildi.Sergide 65 Türk eseri bulunuyor.
Dünya haritacılık tarihine Piri Reis’in yanı sıra Ali  Macar Reis, Kaşgarlı Mahmut, Matrakçı Nasuh, Katip çelebi
ve Seydi Ali Reis gibi pek çok ismi kazandıran Türk haritacılığı, Avrupa’nın en küçük ülkelerinden Monaco’da
tanıtıldı. Uluslararası Hidrografi Teşkilatı(IHO)’nın 100’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle Türkiye, İtalya,
Fransa ve Almanya’dan getirilen harita ve yağlı boya resimlerin sergisinin açılışını Monaco Prensi II. Albert
Grimaldi yaptı.
Monte Carlo’da ki Yact Clup De Monaco’da (Monaco Yat Kulübü) yaklaşık 100 harita ve tablodan 65 tanesini Türkiye’den getirilen eserler oluşturdu.
Tarihi Deniz Haritaları ve Akdeniz temalı serginin açılışını yapan Monaco Prensi II. Albert Grimaldi, Türk ressamların yaptığı yağlı boya resimleri çok beğendiğini söyledi. Dedesi I. Albert’ın 1910 yılında lüks yatı Hirondella II’nin çevresindeyken çekilen fotoğraflarını tabloya dönüştüren Refik Aziz ve Cumhur Koraltürk’ün eserleri Prens II. Albert’a hediye edildi.
Türkiye’nin Paris büyükelçisi İsmail Hakki Musa, Marsilya Başkonsolosu Feriba Hokkaci Esirgen, Monaco Fahri
Konsolosu Dr. İlhami Aygün, TINA Başkanı Oğuz Aydemir ve Ali Rıza İşipek, Prens Albert’a eserler hakkında bilgi
verdi.
Prense dedesinin yağlı boya tablosu Serginin küratörü ve İstanbul Deniz Müzesi eski Müdürü Ali Rıza İşipek, eserlerin Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle getirildiğini belirtti.
İşipek, “Uzun hazırlıklar ve büyük gayretlerle sunduğumuz eserler, Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağladı. Türk denizcilik tarihinin ve deniz haritacılığının tanıtımı yapıldı. Sergimiz Türkiye’nin denizcilik bilim ve kültürüne yaptığı katkıyı kanıtladı. Hırvatistan ve Slovenya’nın ardından Monaco’da bu sergiyi açmak  bizlere gurur verdi.” dedi.
İşipek, 2005 yılından beri tahtın sahibi Prens II. Albert’ın, dedesi Prens I. Albert’ın 1910 yılında çekilen 2 fotoğrafından yola çıkarak yapılan tabloları çok beğendiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra, THY, TINA (Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı), TUPRAS, VAKKO, SSI (Uluslararası Uzay Sistemleri) Monaco ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın desteğiyle açılan sergi, 15 Nisan’a kadar gezilebilecek. Sergide ünlü Türk denizcisi ve haritacısı Piri Reis ile 1544 yılında Fransa İmparatorluğu’na yardım etmek için giden Barbaros Hayrettin’in yanında ki Matrakçı Nasuh’un haritaları büyük ilgi gördü.