Kuzey Kutbu’na bilim seferi yapan ilk Türk bilim ekibi.. Deniz kartalı Gökhan Karakaş’ın haberi..

Kuzey Kutbu Türk ekibi

Haber: Deniz Kartalı Gökhan Karakaş – Milliyet Gazetesi

Küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen yer olan Kuzey Kutbu’na Türkiye ilk bilimsel seferini yaptı. Tüm masrafları İş Bankası tarafından karşılanan sefer için yerkürenin en kuzeyindeki yerleşim alanı Norveç’in Svalbard adasına giden 8 kişilik ekip pek çok bilim dalında araştırma yaptı. Ekip, Fransız bilim kuruluşunun tehlike altındaki akıntı ölçme cihazını kurtararak uluslararası dayanışmaya da imza attı.

3 yıldır dünyanın güney kutbunda ki Antarktika’da bilimsel araştırmalar yapan Türkiye, küresel iklim değişikliğinin en şiddetli hissedildiği Kuzey Kutbu’na bilim seferi düzenledi.
İstanbul Teknik Üniversitesini PoLReC’in liderliğinde gerçekleştirilen seferin tüm masraflarını desteklediği sosyal sorumluluk projeleriyle tanınan Türkiye İş Bankası karşıladı.
Bilim seferi sırasında Arktik deniz buzu tipi gözlemleri ve analizi, deniz buzu yersel ölçümlerinin uzaktan algılama ile doğrulanması, Arktik denizcilik meteorolojisi, gökyüzü kalite araştırması, kalıcı organik kirletici örneklerinin alınması, mikroplastik araştırılması, bioürünleştirme çalışmaları yapıldı.
Dünyanın en kuzeyindeki 79 ve 80 derece paralelinde süren çalışmalar sırasında elde edilen veriler düzenli olarak Türkiye’de ki araştırma merkezlerine gönderilirken, uluslar arası izinle getirilen örnekler için bilimsel makaleler hazırlanacak.

“Gençlerimiz için ilham verici başarı öyküsü”

11-26 Temmuz arasındaki seferi tanıtmak için İş Bankası Genel Müdürlük binasında bir toplantı düzenlendi. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Türkiye’nin Bankası olarak Arktik’e yapılan İlk Türk Bilim Seferi’ne verdiğimiz destek sosyal sorumluluk konusundaki bu bakış açımızın yansıması.
Çünkü ilklerin bankasıyız. İlkler hep zordur, ama yol gösterici olması açısından da önemlidir. Elde edilen bilgilerin, akademik dünyamızda bu alandaki çalışmalara katkı sunacağına ve çarpan etkisiyle yıllara yayılacağına inanıyorum.”
dedi.

“İklim değişikliğini gözlemlediler”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise “Kutup araştırmaları göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Arktik bölgede yaşanan iklim değişikliğini görmek ve bu değişimin ekosistem üzerindeki etkilerini incelemek üzere örneklemeler ve gözlemler yaptılar.
Türkiye’de hortum gibi uç hava olaylarının görülmesi, temiz su kaynaklarının ve tarım arazilerinin azalması, deniz suyu seviyesinin artmasıyla etkisini hissettiğimiz küresel iklim değişikliğinin ölçümlenmesi geleceğimiz açısından büyük önem taşıyor.
İTÜ’nün bilimsel altyapısıyla gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma umuduyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
dedi.

Bilim seferinin lideri İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy ise, küresel iklim değişikliğinin tüm izlerini takip ettiklerini söyledi. Özsoy, “İklim değişikliği nedeniyle Arktik’te 1 milyon km2 buzsuz kaldı. Yeni deniz seferleri için rotalar oluştu.
Ayrıca yerkürenin hidrokarbon alanlarının dörtte biri burada. Türkiye, Arktik Konsey’e gözlemci isteğiyle başvurusu askıda bekliyor. Seferimizle farkındalığı arttırmak ve bilime katkıda bulunmak istedik.”
dedi.
Özsoy, Fransız bilim kuruluşu CNRS’nin su aldığı için tehlike altında olan akıntı ölçme cihazını 70 km uzakta bularak uluslar arası dayanışmaya da imza attığını isminin de TASE olarak değiştirildiğini belirtti.

Svalbard Anlaşmasına taraf olmalıyız

Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Barbaros Büyüksağnak ise, “2020 de 100 yılı kutlanacak Svalbard Antlaşması’na kutba sınırımız olmamasına rağmen taraf olmalıyız. Çünkü taraf ülkelerin halklarına ekonomik ve sosyal pek çok hak tanınıyor.” dedi.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

 

Kuzey Kutbu Türk ekibi