Katarlı denizcileri Piri Reis eğitecek.. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş yazdı

Piri Reis Üniversitesi

Katarlı denizcileri Piri Reis eğitecek

Piri Reis Üniversitesi, Katar Deniz Kuvvetleri’ne eğitim verecek. Katar, 6 yıl sürecek eğitim için üniversiteye 55 Milyon euro ödeyecek.

GÖKHAN KARAKAŞ / İstanbul / Milliyet Gazetesi


2008 yılında kurulan Piri Reis Üniversitesi, uluslararası iş birliklerine Katar devletini de kattı. 2015 yılından beri Piri Reis’e öğrenci gönderen Katar, Rektör Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın ASELSAN’daki yönetim kurulu üyeliği ile savunma sanayiindeki yerini de tanıma fırsatı buldu.

Türkiye yetiştirecek

Türkiye’nin Doha’da kurduğu El Rayyan Üssü ile askeri işbirliğini geliştirmek isteyen Katar, Deniz Harp Okulu’nun kuruluşunu Piri Reis Üniversitesi’ne verdi.

Üniversitenin, Katar Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yeni kurulan harp akademisine 6 yıllık eğitim hizmeti vermesi üzerine anlaşma planlanarak 55 milyon euro’luk bir anlaşma imzalandı. Türkiye’den de aldığı karakol ve eğitim gemileriyle donanmasını güçlendiren Katar, geleceğin deniz subaylarının yetiştirilmesi için yine ülkemizden yararlanacak.

Akademinin ilk eğitimi, Katar Silahlı Kuvvetler Eğitim Komutanı, Katar Deniz Kuvvetleri Komutanı, Katar Kara Kuvvetleri Komutanı, Katar Deniz Harp Akademisi Komutanı, Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan ve Rektör Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın katılımıyla başladı.

Prof. Erdoğan, iş birliğiyle ilgili olarak, “Türkiye, Katar’a ekonomik ve siyasi işbirlikleriyle güven veriyor. Bu projeyi güçlü rakiplere karşı Türkiye aldı. Vereceğimiz eğitimle Katar deniz subaylarının yetişmesine yardım edeceğiz. İlk etapta 4 programda eğitim vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Piri Reis Üniversitesi
Piri Reis