İstanbul Boğazı “çiçek” açtı.. 8 ülkeden gelen 80 yelkenli ile 800 sporcu İstanbul Boğazı’nda yarıştı. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş da oradaydı

İstanbul Boğazı - yelken yarışları

Sonbaharın ilk yelken şöleni

Yıl boyunca birbirinden renkli farklı yelkenli teknelerin geçit törenine ev sahipliği yapan İstanbul Boğazı, Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ın 18’incisiyle şenlendi.  8 ülkeden gelen 80 yelkenli İstanbul Boğazı’nda yarışırken, 800 sporcu kıyasıya mücadele etti.

Uluslararası arenadaki en önemli spor organizasyonlarından Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2019 başladı. Kupa yarışının ilk gününde İstanbul Boğazı’nın eşsiz görüntüsü eşliğinde 8 ülkeden yaklaşık 800 yelkenci mücadele etti. Geniş yelken alanlarıyla dikkat çeken ve ortalama fiyatı 60 bin euro olan 80 yelkenli, İstanbul Boğazı’nın Beşiktaş-Rumelihisarı parkurunda mücadele etti. Tekneler Çırağan Sarayı’nın önünden geçerek Anadoluhisarı şamandırasından dönüşlerini yaptı.
Ukrayna, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, İtalya, Rusya, ABD ve İngiltere’den gelen sporcular, İstanbul Boğazı’nın akıntılı sularında kıyasıya mücadele ederken, yarış Çırağan Sarayı önünde bitti.

Yelkenler ‘Temiz Deniz’ için Boğaz’a açıldı

Ana teması ‘Temiz Deniz’ olan yarışta denizlerdeki kirliliğe dikkat çekildi. Bir tekneyle denize açılan Turkcell çalışanları İstanbul Boğazı’nda çöpleri topladı. Adalar ve İstanbul sahillerinden toplanan atıklardan oluşturulan sergi Feriye Sarayı’nda ilgi çekerken, deniz temizliğinin önemini sanatsal olarak gözler önüne serildi.
Eserlerin çoğu deniz dendiğinde akla gelen ilk şey olan balık formunda yapıldı. Bugün yapılacak yarışların sonunda şampiyonluğu elde eden ekip, 2004 yılında ünlü tasarımcı Can Yalman tarafından tasarlanan, gümüş Bosphorus Cup Döner Trofe Kupası’na sahip olacak.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın özel teknesi Mavi Panda, Boğaziçi’nde yelken açarken plastik atıkların denizlere atılmaması gerektiğini hatırlatan mesajlar verdi.

Merhum işadamı Mustafa V. Koç’un eşi Carolina Koç’a söylediği “Papili” takma adını alan 14 metrelik yelkenlinin hikayesi de ilgi çeken notlar arasındaydı.

Kaynak: Milliyet Gazetesi – Gökhan Karakaş

İstanbul Boğazı – yelken yarışları
İstanbul Boğazı – yelken yarışları
İstanbul Boğazı – yelken yarışları
İstanbul Boğazı – yelken yarışları
İstanbul Boğazı – yelken yarışları