Moda Vapuru geri dönüyor

Moda Vapuru

Efsane Moda vapuru dönüyor

İstanbul’un simgelerinden Moda vapuru tekrar denizle buluşuyor.

Mühendis Sinem Dedetaş’ın Şehir Hatları genel müdürü olmasının ardından değişimin ilk işaretleri vapurladan geldi. İstanbul’un iki yakası arasında yolcu taşıyan 33 yıllık Moda vapuru, Haliç Tersanesi’nde yenileniyor. 1986 yılında İstanbullular’a hizmet vermeye başlayan Moda vapurunun Haliç Tersanesi’nde gerçekleştirilen kapsamlı yenileme çalışmalarıyla uzun yıllar hizmet vermesi amaçlanıyor.

Baştan sona yenileniyor

Edinilen bilgiye göre, yenileme çalışmaları kapsamında vapurun ana güvertesinden taraça güvertesine saç kaplamaları, iç ve dış mekan kaplamaları, yolcu salonları tümüyle yenileniyor. Vapur ana makine dairesinden pervanelerine kadar elden geçirilmiş olacak. Uzun zamandır Haliç Tersanesi’nde yenilenmeyi bekleyen Moda vapurunun tüm dış mekan ve açık güvertelerde ahşap zemin kaplaması ile iç ve dış mekan koltukları da yenileniyor. Yolcu salonlarının zemin kaplaması PVC ile kaplanıyor. Tuvaletler tümüyle sökülerek yenileniyor, ayrıca vapura engelli tuvaleti de ilave edilecek.

2020 yılında Boğaz’ın sularıyla tekrar buluşturulması planlanan Moda vapurunun Şehir Hatlarının tüm iskelelerinde hizmet vermesi bekleniyor.

Tente de kaldırılıyor

Beşiktaş-Adalar İskelesi’nin restorasyon çalışmaları sırasında iskelenin girişine çelik konstrüksiyon imalatı yapılmıştı. TMMOB ve Kadıköy Belediyesi’nin şikâyetleri üzerine İstanbul 5 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, iskelenin girişinde bulunan tenteli yapının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili müdürlüğü tarafından verilen süre içerisinde kaldırılmasına karar vermişti.

Şehir Hatları’nın paylaştığı bilgiye göre iskele önündeki ek yapının 15 gün içinde kaldırılması planlanıyor.

Kaynak: Denizcilik Dergisi

Kaynak Sayfa: http://www.denizcilikdergisi.com/denizcilik-gundem-haberleri/moda-vapuru-donuyor/

Moda Vapuru
Moda Vapuru
Moda Vapuru
Moda Vapuru
Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.