25 savaş gemisi boğazı 18 saatte geçti.. Deniz Kartalı Gökhan Karakaş yazdı

Türk savaş gemisi

Türkiye’yi çevreleyen üç denizde aynı anda gerçekleştirilen Mavi Vatan 2019 Tatbikatı’nda görev alan Türk savaş gemileri İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e yöneldi..

Deniz Kartalı Gökhan Karakaş / İstanbul / Milliyet Gazetesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın şimdiye kadar yaptığı en büyük tatbikat Mavi Vatan 2019’un Karadeniz aşaması başladı. Donanma Komutanlığı’ndan hareket ederek Kuzey Ege Denizi ve Saros Körfezi’ne geçen gemiler 3 gün boyunca gerçek mermilerle atış yapmıştı. Gemiler, sualtı, suüstü, kara ve hava hedeflerine yönelik atışlar yaparken, insansız hava araçlarına yönelik isabetli atışlatıyla dikkat çekmişti. Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’de 103 savaş gemisinin katılımıyla eş zamanlı olarak icra edilen tatbikatta görevini bitiren Türk savaş gemileri aralıklarla Boğaz’dan geçiş yaptı. Tatbikatın ikinci aşamasında fırkateyn, korvet, hücumbot, denizaltı, karakol gemisi ve mayın avlama gemilerinden oluşan yaklaşık 25 parçalık filo Çanakkale ve İstanbul boğazlarından kuzeydeki karasularımıza ulaştı. Dev filo 18 saat içinde değişik zaman aralıklarında boğaz geçişlerini tamamladı.

Tatbikata katılan Deniz Kuvvetleri’ne bağlı unsurların harbe hazırlık seviyelerinin yükseltilmesi ve diğer kuvvet komutanlıklarıyla müşterek çalışma usullerinin geliştirilmesinin amaçlanıyor. Ayrıca tatbikatta, envantere yeni katılan ANKA ve BAYRAKTAR İnsansız Hava Araçları, CİRİT ve UMTAS silah sistemleri de deneniyor.

F-35B uçakları ile genel maksat ve taarruz helikopterlerinin konuşlanabileceği çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG Anadolu’nun da hizmete alınmasıyla birlikte Deniz Kuvvetleri’nin denizaşırı güç aktarımı kabiliyetine kavuşması planlanıyor.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

25 gemi boğazı 18 saatte geçti.. Milliyet Gazetesi
Türk savaş gemisi