103 gemi Mavi Vatan’a açıldı.. Deniz Kartal’ı Gökhan Karakaş Gölcük’ten Seyfettin Ersöz Aksaz’dan yazdı

Haber: Milliyet Gazetesi

103 gemi Mavi Vatan’a açıldı..

Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatı ‘Mavi Vatan 2019’ bugün başladı. Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu, tatbikatta 103 geminin yanı sıra deniz karakol uçağı ve deniz helikopterinin görev alacağını söyledi…

Tatbikatın Deniz Harp Merkezi Komutanlığı’ndan idare edileceğini belirten Bağcıoğlu, “Marmara’da eğitimler yapılacak, Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de tatbikatlar aynı anda icra edilecek” dedi…

Türk Silahlı Kuvvetler tarihinde ilk kez 4 denizde aynı anda 103 gemiyle gerçekleşen ‘Mavi Vatan 2019’ tatbikatı başladı. Tatbikat süresince gerçek mermilerle su üstü ve hava hedeflerine atışlar yapılacak, milli ve yerli imkanlarla üretilen insansız hava araçları ve yeni silah sistemleri kullanılacak. Milliyet tatbikatı milli gemi TCG Burgazada ve TCG Gaziantep’ten takip ediyor.

Jenerik bir senaryo

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın uzun süredir hazırlandığı Mavi Vatan 2019 tatbikatı bugün başladı. Tatbikatın ana üssü olan Gölcük’te ki Donanma Komutanlığı’nda açıklama yapan Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanı Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu, cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatının Deniz Harp Merkezi Komutanlığı’ndan sevk ve idare edileceğini belirtti.

Bağcıoğlu, tatbikata ilişkin şu bilgileri verdi:

“Mavi Vatan 2019, Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz de aynı anda icra edilecek bir tatbikattır. Marmara’da eğimler yapılacak, Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de tatbikatlar aynı anda icra edilecek.

27 Şubat-8 Mart arasında jenerik bir senaryo ve coğrafyada gerçekleştirilecek tatbikattın amacı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gemi ve savaş araçlarının harekata hazırlık seviyesinin arttırılmasıdır. NATO tatbikat planlama esaslarıyla uyumlu olarak 6 aylık planlama yapılmıştır. Milli ve yerli geliştirilen Deniz Harp Oyunu sistemiyle denenerek tatbikatın bilgisayar destekli olması sağlanmıştır. Tatbikat Deniz Harp Merkezi’ndeki 165 kişi tarafından sevk ve idare edilecektir. Dünyanın gelişmiş deniz kuvvetlerinde bile az görülen gemi, deniz karakol uçağı ve deniz helikopteri tatbikatta görev alacak.

Elektronik harp

Karadeniz Ereğli, İstanbul Umuryeri, Kocaeli Gölcük, Erdek, Çanakkale, Foça, Aksaz, Mersin ve İskenderun’dan gemiler harekat edecek. Su üstü, hava savunma, denizaltı, mayın harbi ve elektronik harp gibi savaş senaryolarının yanı sıra denizde eğitim, yüksek süratli ve insansız su üstü ve hava hedeflerine silah atışları gerçekleştirilecek. Bununla birlikte 1 fırkateyn, 1 denizaltı ve 1 deniz karakol uçağı Orta Akdeniz’deki Dynamic Manta NATO tatbikatında görevli. Diğer bir fırkateynimiz de deniz haydutluğu ile mücadele için Hint Okyanusu’nda. 1 korvet BM görevi için Lübnan‘da, 1 mayın avlama gemisi NATO görev grubuyla Romanya’daki Poseidon tatbikatında.”

Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanı Tuğamiral Yankı, 8 Mart tarihine kadar devam edecek tatbikata ilişkin dün Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’nda açıklama yaptı.

DONANMANIN GÖVDE GÖSTERİSİ

Tuğgeneral Yankı Bağcıoğlu tatbikatta, 13 fırkateyn, 9 korvet, 16 hücumbot, 7 denizaltı, 7 mayın avlama gemisi, 17 yardımcı sınıf gemi, 14 karakol gemisi, 22 çıkarma gemisi, 1 eğitim gemisi olmak üzere 103 geminin katılacağını vurguladı. Tatbikatta; Deniz karakol uçakları, deniz helikopterleri, insansız hava ve deniz araçları, SAT ve SAS timleri ile Amfibi Deniz Piyade taburunun yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan genel maksat ve taarruz helikopterleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan gemi ve botlar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan taktik hava unsurlarının da bulunacağı öğrenildi.

33 limana uğrayacak halkla buluşacak 

Tatbikat sonunda gemiler, Trabzon’dan İskenderun’a kadar 33 limanı ziyaret ederek halkla buluşacak. Uluslararası gözlemcilerin olmayacağı tatbikatta atışlar tamamen gerçek mermilerle yapılacak. Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Ukrayna, Rusya Federasyonu ve KKTC de ziyaret edilecek. Tatbikatta donanmamızın son gemisi TCG Burgazada, insansız hava araçları Anka ve Bayraktar ile yerli savunma UMtas ve Cirit silah sistemleri de denenecek.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Kaynak sayfa:
http://m.milliyet.com.tr/103-gemi-mavi-vatan-a-acildi-gundem-2834189/