Japon kadın Türk subayına teşekkür için geldi. Gökhan Karakaş oradaydı

Japon kadın Türk subayına teşekkür için geldi

Japon kadın kendisini boğulmaktan kurtaran Türk subayını yıllar sonra buldu..

Bu teşekkür buluşmasına tanık olan Gazeteci – yazar Gökhan Karakaş’ın haber-yorum yazısı şöyle:

Vefa semt adı değilmiş…
Medyanın etki gücünü yitirdiği son dönemde yaptığım bir haberin bu kadar geri dönüşü olacağını tahmin edemezdim. Bir Türk subayının 48 yıl önce bir Japon genç kadını boğularak ölmekten kurtarmasının ardından gelen buluşmayı anlattığım haber, herkeste başka duyguları tetiklemişti.

Bana ulaşanlar haberin film olacak hikayeye sahip olduğunu söylerken, 21. Yüzyıl gerçekliğine uymayacak kadar insancıl olduğunu özetliyordu. Haberin tek kahramanı Şener Ergünsu’ya gelen bildirimler ise, gurur, onur, sevinç, mutluluk hatta hayranlık doluydu. Şener abiyi yurt içi ve dışından arayan arkadaşları, meslektaşları hatta adını hatırlamadığı kişiler, günümüzde böyle insanların nefes aldığını bilmenin verdiği manevi hazzı anlatmışlar.
Yolda bırakanlar

Herkesin hayatında nice aldanmışlıklar, nice terk edilişler, yolda bırakmalar, kadir kıymet bilmezlikler, unutulmuşluklar, ihmal edilmişlikler ve ne de çok vefasızlık varmış. Günümüz insanoğlunun yaşamları yola çıktıklarını yolda bulduklarıyla değiştirenler, söz verip tutmayanlar, kadir kıymet bilmeyenler, ihanet edenler hatta kötülük edenlerle o kadar doluymuş. Bunu anlıyorum. Oysa Şener abi yapması gerekeni yapmış Japon olduğunu bile bilmediği bir insanı hayata döndürmüş, Harumi Oka’da sukürede kendisine ikinci bir yaşam şansı tanıyan Şener abiyi 48 yıl sonra bularak teşekkür etmişti. Şener abi bunu teşekkür beklemeden yapmıştı, Harumi abla da insan olmanın gereğini yerine getirmiş ve bir teşekkür ziyaretinde bulunmuştu. Asya kültürlerinde hatta genlerimizin son şeklini aldığı Orta Asya’da egemen olan vefa duygusu, halen bizi besliyor. Son buzul çağı günümüzden 12 bin yıl önce yerküreyi buz küreye çevirmişti ama insanoğlunun vefa duygusunu yok edememişti.

Sonsuz evrende, 4,5 milyar yaşındaki yerkürede hepi topu 200 bin yıllık geçmişe sahip insanoğlunun bireysel ilişkilerin yok olduğu, dijital ve tek tip bencil, hırslı ve sevgisiz insana doğru evrildiğimiz süreçte yapılan iyiliğin karşılık bulması okuyan herkesi şaşırtırken çokta mutlu etmişti. Evet, bir iyiliğe yıllar sonra karşılık vermek teknoloji çağının değerlerinden biri değildi ama doğu kültürüyle Anadolu’da sürdürdüğümüz hayatımızın her anında vefa duygusunun hiç ölmediğini kanıtlıyordu. Bence vefalı olmak için Japon olmak gerekmiyor, insan olmak yeterli.
Teşekkürler çekik gözlü Harumi abla

Gazetecilik yeri geldiğinde ezber bozmaktır. Bozulan ezber beni mutlu etti. Ama vefa duygusuna günümüz insanının ne kadar aç olduğunu görmek üzdü. Doğarken yüreğimize serpilen vefa duygusunun insanları nasıl beslediğini bu haber kanıtladı. Haberi okuyanların duygularını harlayan hatta ağlamaklı yapan aslında günümüzdeki toplumsal yaralardan biri bence. Benden büyük, küçük ya da yaşıt herkesten tek tavsiyem vefa duygusunu ortaya çıkartmak için aynaya bakmasının yeterli olacağıdır.

Vefanın Fatih’te bir semt adı ve sadece boza markası olmadığını 8 bin km öteden taaaaaa Pasifik Okyanusu kıyısından bize kanıtladığın için teşekkürler çekik gözlü Harumi Oka.
Bizde Asyalıyız…

Gökhan Karakaş

Japon kadın kendisini boğulmaktan kurtaran Türk subayını yıllar sonra buldu