“Kral, kraliçe, prens, prenses, devlet başkanlarının arasında ‘Kemal Abii’ diye seslendim. Bana, ‘Sen de mi buradasın Mardinli.. Bunların arasına girebilen Anadolu’dan çıkmış iki Türküz’ dedi”

“Kral, kraliçe, prens, prenses, devlet başkanlarının arasında ‘Kemal Abii’ diye seslendim. Bana, ‘Sen de mi buradasın Mardinli.. Bunların arasına girebilen Anadolu’nun bağrından çıkmış iki Türküz’ dedi..”

YAŞAR KEMAL’E SAYGI GÜNÜ…
BUGÜN TÜRKİYE’NİN EFSANE YAZARI YAŞAR KEMAL’İN 3.CÜ ÖLÜM YILDÖNÜMÜ. ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ EDEBİYATÇILARINDAN YAŞAR KEMAL 2015 YILI ŞUBAT AYININ 28.İNDE 92 YAŞINDA YAŞAMINI YİTİRDİ.
FRANSA CUMHURBAŞKANI MİTTERAND İÇİN OCAK 1996’TIDA PARİS NOTRE DAME KATEDRALİNDE DÜZENLENEN TÖRENE DÖNEMİN CUMURBAŞKANI JACQUES CHİRAC’LA BİRLİKTE KATILMIŞTIM. TÖRENE KATILAN 60 TAN FAZLA KRAL, KRALİÇE, PRENS, PRENSES, DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANI ARASINDA YAŞAR KEMAL’İ GÖRÜNCE GAYRİ İHTİYARİ “KEMAL ABİ GÖRÜŞELİM” DİYE SESLENİNCE “SENDE Mİ BURADASIN MARDİN’Lİ… GÖRDÜĞÜN GİBİ SENİNLE NOTRE DAME KATEDRALİNE BU KADAR, KRAL ,KRALİÇE VE DEVLET BAŞKANI ARASINDA GİREBİLEN ANADOLUNUN BAĞRINDAN ÇIKMIŞ İKİ TÜRKÜZ” DEDİĞİNİ BUGÜN GİBİ HATIRLIYORUM.
ALLAHIN RAHMETİ ÜZERİNDE, MEKANINDA CENNET OLSUN. IŞIKLAR İÇİNDE UYU KEMAL ABİ…
BU KONUYLA İLGİLİ DAHA ÖNCE YAZDIĞIM YAZIYI OKUMAK İSTEYENLER YA ARŞİV SİTEMDEN: http://muammerelveren.com/2016/02/krallar-ve-baskanlar-arasinda-bir-turk.html
YA DA HÜRRİYET LİNKİNDEN OKUYABİLİRLER : http://www.hurriyet.com.tr/krallar-kraliceler-devlet-baskanlari-ve-yasar-kemal-36609610

Muammer Elveren

Yaşar Kemal – Muammer Elveren