Efsane gazeteci Ertuğrul Akbay vefat etti.. Sovyet rejimi döneminde Kafkaslara girip, 100 yaşını aşan Türklerle röportaj yapan adamdı o.. Son kitabı “Yaş 75 Yolun Yarısı” idi

Soyet rejimi döneminde Kafkaslara girip, 100 yaşını aşan Türklerle “Ne yer ne içerler de bu yaşa geliyorlar” diyerek röportaj yapan adamdı o..
100 yaşını aşan Kafkas insanlarının yeniden dişinin çıktığını, çocuğunun olduğunu röportajlarla yayınlayınca tüm Türkiye onun adını bur kez daha yakından tanımıştı…
Yine 1970’lı yılların o efsane röportajında, uzun ömürlü Kafkas insanlarının sabahları zeytinyağı- limon ve kekik karışımına ekmek banıp yediğini, Sovyet bilim adamlarının da bunun beyin hücrelerini yenilediğini ifade ettiklerini yazmıştı.
Şimdilerde sabah kahvaltısında hemen her yerde o tarif insanların önün geliyor..

Son kitabı ise “Yaş 75 Yolun Yarısı” idi..

Ertuğrul Akbay, Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay’ın babasıydı.

ERTUĞRUL AKBAY KİMDİR?

Halit Ertuğrul Akbay, 1938 yılında doğdu. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini de tamamladıktan sonra gazeteciliğe 1965 yılında Hürriyet spor servisinde başladı. Daha sonra Günaydın’da yurt dışı muhabiri olarak çalıştı.

“Gölge Adam” olarak da iş dünyasındaki yolsuzlukları ortaya çıkartması mesleğindeki ününe ün kattı.

Türk basınında “röportaj” deyince akla ilk gelen isimlerden biridir Ertuğrul Akbay. Hollywood starlarından, dünya liderlerine, Kongo‘daki Pigme’lerden, güzellik kraliçelerine kadar röportajlarda hep onun imzası vardır. Celal Bayar‘dan Süleyman Demirel‘e, Bülent Ecevit‘e, Necmettin Erbakan‘a ve Turgut Özal‘a kadar ‘çok özel’ röportajlar yaptı.

1985 yılında “Gölge Adam” adında gazete çıkarmaya başladı.

8 Kasım 1989 tarihinde Gırgır ve Fırt dergilerini satın aldı.

2013 yılında yazdığı Yaş 75 Yolun Yarısı adlı kitabı büyük ilgi gördü.

 

Ertuğrul Akbay