“20’li yaşlarımızın baharında Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde salonunda İsmail Cem’le bir söyleşi yapmıştık”

30 sene önce henüz 20’li yaşlarımızın baharını sürerken Ankara’da Mülkiyeliler Birliğinin salonunda İsmail Cem’le bir söyleşi yapmıştık..

Kendisi o zamanlar SHP’de genel başkanlık yarışına hazırlanıyordu.. Bizlere Avrupa’daki sosyal demokrat partilerin işleyişini anlatmıştı.. Kongre’de parti içindeki değişik kanatların görüşlerinin yarıştığını ve üyelerin ona göre seçim yaptığını uzun uzun ve hayranlıkla dinlemiştik..

Birkaç gündür telefonuma mesajlar geliyordu, Muratpaşa ilçe başkanlığı için yarışan adaylar bugünkü adaylık açıklamalarına çağırıyordu.. Ama içinde birbirlerinden farklı hangi görüşleri savundukları ya da Parti, Antalya ve Türkiye için hangi çözüm önerileri ve planları olduğuna dair bir bilgi yoktu…

Sonra bugün yaşananları okuyorum. Tamam, ben belki fazla romantik hatta ütopik biri olabilirim ama Muassır hedeflere ulaşmayı şiar edinen Atatürk’ün kurduğu partiden de böyle şeyler görmek beni üzüyor açıkçası..

Son olarak o sene ki kongrede, SHP Genel Sekreteri olan (Allah uzun ve sağlıklı ömür versin) Deniz Baykal Genel Başkan adayı İsmail Cem’i kongrenin yapılacağı salona aldırtmamıştı.. Yani 30 senedir değişen bir şey yok, sonuçta CHP’de Türkiye’nin partisi ve Türkiye ne ise CHP’de o,beklentiyi yüksek tutmamak gerekiyor…

Fahrettin Bozkurt