12 Eylül faşist diktatörlüğü cinayetleri! Mamak’ta dövülerek öldürülmüştü

Ünlü gazeteci Aydın Baylan, 1980’de Mamak’ta dövülerek öldürülen İlhan Erdost için şu satırları paylaştı..

7 Kasım 1980 i gösteriyordu takvim yaprakları , yer: MAMAK
”Küçük kızımı uyandırmaya kıyamadan geldim, lütfen bizi daha fazla dövdürmeyin” diye astsubay Şükrü Bağdan‘a rica etti yayıncı İlhan Erdost. Ancak o ”yaşatmayın bu yılanları” diye emir verip döve- döve Linç ettirdi Erdost kardeşleri.
Bu ülkenin güzel insanlarına o günde – bu günde aynı zalimlik sürüyor…

İlhan Erdot Kimdir?

17 Aralık 1944’te Tokat, Artova’da doğdu. Ailesinin geçim sıkıntısı ve II. Dünya Savaşı yüzünden ilkokulu bitirdikten sonra çalışmaya başladı. Daha sonra Ağabeyi Muzaffer İlhan Erdost ile birlikte Ankara’ya yerleşti. Burada tekrar okula başladı. Lise yıllarında Atatürkçü düşünceyi benimsedi. 27 Mayıs Darbesi’nin olduğu sıralarda, 16 yaşındayken, düşünceleri bu darbenin çerçevesinde sola yakın bir çizgiye oturdu.

Erdost, liseden sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Aynı zamanda Muzaffer Erdost’un kurduğu Sol Yayınları’nda da çalıştığı için okulu bitiremedi. Muzaffer Erdost’un 12 Mart 1971’de hapse girmesinin ardından, Sol Yayınları ve Onur yayınları’nın sorumluluğunu üstlendi. Bu sırada eşi Gül Erdost ile evlendi.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası, yasak yayın basmak ve bulundurmak iddiasıyla gözaltına alındı. 7 Kasım 1980’de Mamak Cezaevi’nde görevli erler tarafından dövülerek öldürüldü.

Ağabeyi, kardeşinin öldürülmesinden sonra “Muzaffer Erdost” olan ismini, “Muzaffer İlhan Erdost” olarak değiştirdi.

Kaynak: Vikipedi

img_3551

Patreon üzerinden desteğinizi bekliyoruz.